Oni koji žive u blizini mosta ubeđeni su da se tu događa nešto natprirodno, zbog čega je odavno nazvan ”đavolja kapija”
Svi znaju za priču o Bermudskom trouglu, niko se više ne pita kako i zašto, već ga jednostavno izbegavaju. Stanovnici bačkog gradića Kule pribojavaju se da je jedan od nadvožnjaka u njihovom komšiluku uklet i misle da je njegovo rušenje jedini način na koji se strašne tragedije mogu prekinuti. Kulska javnost podelila se u vezi sa tim – za jedne je nadvožnjak ”đavolja kapija”, a za druge dragoceni simbol grada.
Peticija za rušenje
Nakon što je kod nadvožnjaka poginuo njihov dvadesetjednogodišnji drug, kada je iz sporedne ulice pokušao da se priključi na regionalni put kroz glavnu ulicu u Kuli, grupa mladih pokrenula je peticiju da se nadvožnjak na izlasku iz grada sruši. Na ovom mestu saobraćajni udesi događaju se previše često i izgubljeno je mnogo mladih života, pa je sve više onih koji smatraju da upozorenja i saobraćajna signalizacija nisu dovoljni da se pošast okonča.
U gradiću od dvadesetak hiljada ljudi peticiju za rušenje nadvožnjaka do sada je potpisalo nešto više od tri hiljade stanovnika, mahom onih koji imaju loše iskustvo sa ovim mestom.
Iako su svi Kuljani svesni činjenice da se nesreće previše često dešavaju, na gotovo istom mestu, sakupljači potpisa naišli su na žestok otpor brojnih skeptika, koji smatraju da nadvožnjak treba da bude sačuvan kao kulturno-istorijski spomenik i arhitektonski simbol grada, te da je ljudska nepažnja jedini uzrok tragedija.
Svedočanstva iz prve ruke
XJovana SavićX je, kao i mnogi, ispod nadvožnjaka izgubili dragu osobu i jedan je od organizatora potpisivanja peticije. Ona nema dilemu kako bi problem trebalo rešiti.
”Tražimo da se nadvožnjak sruši, ili bar da se rekonstruiše izbijanjem srednjih zidova i postavljanjem metalnih stubova. Smatramo da je zbog brojnih pogibija neophodno poboljšati preglednost na tom delu regionalnog puta. Ovaj most nije vredan nijednog izgubljenog života, pogotovo što se ne zna od kada tačno datira i da li uopšte ima bilo kakvu istorijsku vrednost.”
Oni koji žive u blizini još su izričitiji u tome da se na ovom mestu događa nešto natprirodno i ističu da je nadvožnjak postao ukleto mesto, zbog čega je odavno nazvan ”đavolja kapija”.
”Zaista je teško prebrojati sve žrtve saobraćajnih nesreća kod tog objekta. Između ostalih, tu je poginula i jedna devojčica pri povratku iz škole. Velika tragedija!”, tvrdi jedan od starijih Kuljana i dodaje da je već 40 godina svedok posledica misterioznog prokletstva bačenog na ovaj most.
Reakcija nadležnih
Upozorenja o opasnostima koje vrebaju na ovom mestu ipak su naišla na razumevanje nadležnih.
Nadvožnjak je posebno opasan za najmlađe, koji na putu do škole svakodnevno moraju da prolaze kroz jedan od tri luka, a zatim da nastave regionalnim putem jer adekvatna pešačka staza dugo nije postojala. Rukovodstvo mesne zajednice Gornji grad pokušalo je da reši problem postavljanjem montažnog mosta preko odvodnog atmosferskog kanala uz regionalni put.
”Stanovnici Dunavske ulice morali su svakodnevno da prolaze kroz lukove nadvožnjaka ispod kojeg prolazi vrlo prometan regionalni put Kula-Sombor. Istina je da su se na tom mestu dešavale mnoge nesreće i da je nadvožnjak postao vrlo rizičan i za vozače, a kamoli za pešake. Naročito je bilo opasno za decu, koju su roditelji morali da prevode preko puta od nadvožnjaka do najbližeg trotoara. Na insistiranje stanovnika Dunavske ulice pročistili smo levi luk i postavili montažni most koji povezuje nadvožnjak sa pešačkim delom grada”, kaže sekretar Mesne zajednice Gornji grad Zoran Žarić, uveren da je problem tim potezom rešen. Potpisnici peticije, pak, tvrde da postavljanjem pešačkog mosta, opasnost od udesa nije otklonjena.
”Niko iz gradske vlasti ne živi u blizini nadvožnjaka, pa ih nije ni briga. Da je njima neko od najbližih stradao na tom mestu nikoga ne bi pitali za mišljenje i u roku od sat vremena nadvožnjaka više ne bi bilo. U redu, izgradili su pešački most, ali to nije rešenje. Bezbednost za pešake je poboljšana, ali vozači i dalje ginu, a tako će biti sve dok se ovo ruglo koje ionako služi kao prostor za reklame ne sruši u potpunosti”, revoltiran je jedan od organizatora peticije.
Kletva vlasnice imanja
Ni protivnici, a ni oni koji zagovaraju rušenje nadvožnjaka, nisu znali da nam kažu ništa o njegovoj istoriji i poreklu. Niko, osim jednog starijeg žitelja Kule koji kaže da njegova familija oduvek živi u ovom gradu pa iz priča svojih roditelja zna šta se nekada nalazilo na ovom tragičnom mestu.
”Baš na mestu današnjeg nadvožnjaka, gospođa Miler posedovala je ogromno gazdinstvo – velelepnu ’kućerdu na lakat’, dvorište i štale prepune stoke. Kako je Kula počela da se širi, njeno imanje postalo je trn u oku opštinskim vlastima jer su zamislili da magistralni put prolazi baš kroz njeno dvorište. Dugo se vlasnica kuće opirala i odolevala pritiscima da se iseli, a onda su jednog dana došli žandari koji su i nju i životinje izveli sa imanja. Kuća je srušena za dva dana, a gospođa Miler zauvek je napustila Kulu. Ne tvrdim da je proklela ovo mesto, ali svakako je za to imala dobar razlog.”
Kulska javnost je podeljena, brojni su oni koji se protive rušenju nadvožnjaka i tvrde da su razlozi za tolike nesreće pre svega nepoštovanje ograničenja brzine, vožnja pod dejstvom alkohola i višak adrenalina u raskalašnim noćnim provodima. Šta god to bilo, nesreće se i dalje događaju, a ljudski životi uvek i svuda treba da budu apsolutni prioritet, oko njih ne sme da bude cenkanja i pogađanja.