Kao nigde na svetu, ovi glodari imaju status božanstva, kojima je bukvalno sve podređeno: prostor, hrana i sama zgrada
Na severozapadu države Radžastan u Indiji, na samom obodu pustinje Tar, nepunih pedeset kilometara od grada Bikanir nalazi se malo selo Dešnok. Za to mestašce niko na svetu verovatno nikada ne bi čuo da se u njemu ne nalazi, u najmanju ruku, prilično čudan i bizaran hram Karni Mata, poznatiji kao Hram pacova!
Mesto u kojem živi čitava kolonija od 20.000 pacova kojima se hodočasnici svakodnevno klanjaju, prinose im darove i obožavaju ih! Mesto kojim oni bukvalno gospodare: hramom, stepenicama, hodnicima, prolazima…
Božji saputnici
Hram posvećen Karni Mati predstavlja kult obožavanja pacova, čije je ovo sveto mesto. Razlog se, dakako, krije u hinduističkom verovanju o reinkarnaciji, prema kojem se hindu božanstva u nekom od svojih materijalnih života mogu inkarnirati u najrazličitijim oblicima, pa i u telu pacova.
To je razlog što većina Hindusa smatra da je ubistvo pacova, ”božjeg saputnika”, veliki greh. U indijskoj kulturi pacovi se smatraju prijateljskim, veselim životinjicama, simbol su mudrosti, moći i čula mirisa.
Ovakav stav prema životinjama koje su na Zapadu sinonim za nečistoću, kugu i druge zarazne bolesti, samo je još više izražen u hramu Karni Mata. Kao nigde drugde na svetu, na tom mestu pacovi se smatraju svetim i veruje se da su reinkarnacije pripadnika nomadskog plemena Čarana, koji upravo ovde, u telu pacova, čekaju svoju narednu inkarnaciju u ljudskom obliku.
Ona koja čini čuda
Za razliku od mnogih drugih, hram Karni Mata nije posvećen nekom mitološkom biću, već istorijskoj ličnosti. Karni Mata rođena je pod imenom Ridu Bai 1387. godine u selu Suvap, nedaleko od Džodpura (država Radžastan). Za svog života činila je mnoga čuda i dobročinstva, zbog čega je stekla status svetice i čudotvorca…
OSTATAK TEKSTA MOŽETE DA PROČITATE U NOVOM BROJU MAGIČNE ZONI KOJI JE NA KIOSCIMA OD 10. 8 – 9. 9. 2105.