Ovo mitsko biće prisutno je u predanjima brojnih folklornih tradicija, a pripisivane su mu ogromna inteligencija i mudrost, kao i nadljudska snaga i magijske moći
Zmaj je figura iz mitologije koji se najčešće predstavlja kao stvorenje zmijolikog tela, s krilima. Karakteristično za sve zmajeve jeste da imaju velike oči, pa se pretpostavlja da su zahvaljujući toj odlici i dobili ime – reč ”zmaj” potiče od drevnog grčkog glagola koji znači ”videti jasno”.
Osim toga, bljuju vatru, dok su neki od njih obdareni i sposobnošću govora i emocijama. Dok većina slovenskih mitova zmaja predstavlja kao vesnika nesreće i zla, u predanjima Bugarske i Srbije smatra se zaštitnikom useva i letine, kao i simbolom muške snage i hrabrosti.
Istočnjačka predanja
Kulture istočnih naroda, naročito kineska, zmaju su pripisivale pozitivne osobine. Smatran je otelotvorenjem praiskonskih sila Zemlje i Univerzuma, kao i izvorom mudrosti. Ipak, bilo je i izuzetaka od takvog shvatanja.
U drevnom persijskom carstvu zmaj je simbol štete, zlih natprirodnih sila i, arhineprijatelj čovečanstva. Takođe, verovalo se i da gospodari kišom i vodotokovima, te da je glavni uzročnik poplava. Izuzetak od ovakvog viđenja jeste zmaj Ouroborus, koji kruži oko svog repa i grize ga. Ovako predstavljen, simboliše večnost, ciklične prirodne tokove i procese i punoću.
Zmej, smok i zmij
Zmej (Rusija), smok (Belorusija), zmij (Ukrajina), samo su neki od zmajeva slovenske tradicije. Oni mogu biti dobroćudne prirode ali i zli, uglavnom u zavisnosti od pola. Obično se predstavljaju kao bića s tri glave: ljudskom, zmijskom i ptičjom. Ukoliko glava zmaja bude odsečena, može ponovo da izraste, osim u slučaju da je vrat spržen. Zmaj u slovenskoj mitologiji nikada nije sveden samo na jedno obličje jer može da se transformiše. Zbog svojih moći, povezuje se s vodom i vatrom, s obzirom na to da su obe od suštinskog značaja za opstanak ljudi.
U predanjima Rusije i Ukrajine najpoznatiji zmaj jeste Zmej Gorinič, dok se u poljskoj mitologiji spominje Smok Vavelski. Po predanju, to biće sprovodilo je teror nad drevnim gradom Krakov, a živelo je u pećinama u blizini zamka Vavel. Legenda kaže da je stradao od ruke dečaka koji mu je ponudio ovčiju kožu punjenu katranom i sumporom. Pošto je zmaj progutao kožu, bio je toliko žedan da se prepio vode, nakon čega je eksplodirao.
S druge strane, bugarske legende predstavljaju muške zmajeve kao zaštitnike useva i letine, dok je priroda ženskih zmajeva isključivo destruktivna…
OSTATAK TEKSTA MOŽETE DA PROČITATE U NOVOM BROJU MAGIČNE ZONI KOJI JE NA KIOSCIMA OD 10. 9 – 9. 10. 2105.
Izvor: Life Content