Istražujući nemački jezik i kulturu, braća Grim naišla su na mnogo priča prepunih skrivenih značenja i intrigantne simbolike. Stoga su odlučili da ih sačuvaju za buduće generacije
Jednu od najpoznatijih bajki na svetu, onu Snežani i sedam patuljaka, napisala su braća Grim davne 1812. Priča se prvi put pojavila u zbirci „Bajke braće Grim“, gde su objavljene adaptacije starih evropskih narodnih priča. Međutim, autori zbirke nisu bili samo pripovedači već i vrhunski intelektualci svog doba. Kao izuzetno obrazovani ljudi, profesori na univerzitetu, leksikografi i lingvisti, Jakob i Vilhem Grim bili su dobro upućeni u istorijska i kulturološka istraživanja.
Nebeska bića
Kao i sve ostale bajke braće Grim, i ona o Snežani obiluje misticizmom, parabolama i metaforama, te brojnim skrivenim simoblima i značenjima – magično ogledalo, otrovna jabuka, stakleni sanduk, lik zle kraljice, sedam patuljaka… Takva simbolika, kao i činjenica što priča potiče iz narodnog predanja, inspirisala je mnoge da se pozabave njenim značenjem. Zaključak brojnih istraživača ukazuje na vezu ove priče s drevnim mitologijama (egipatskom, grčkom, indijskom…), ali i s biblijskim predanjima i likovima.
Ova bajka sadrži ne samo očigledne kosmičke i astrološke elemente već – kao i priča o Zlatokosi, Pepeljugi ili Uspavanoj lepotici –i prepoznatljiv prizvuk misticizma. Bajka o Snežani ima u suštini „nebesku“ osnovu, posvećenu bogovima i nebeskim bićima. Međutim, kako bi nebeska bića postala razumljiva običnom narodu, priče je trebalo predstaviti na način blizak ljudima. Da bi se to postiglo, život bogova najčešće je povezivan sa životom svetih kraljevskih porodica.
Od majke do maćehe
Priča o Snežani započinje kad zla kraljica, ljubomorna na blistavu lepotu mlade pastorke, šalje lovca da odvede nesrećnu devojku u duboku šumu i tamo je ubije. Interesantno, u prvom izdanju bajke ljubomorna kraljica zapravo je bila Snežanina biološka majka. Iako to odgovara kosmičkoj verziji priče, kao takva nije bila prigodna za čitanje pred spavanje. Majke to jednostavno nisu htele da čitaju deci, pa je u kasnijim izdanjima zla majka postala zla maćeha. A ko je, zapravo, ta zla majka, tj. maćeha?
Istraživači se slažu da je u pitanju Mlečni put, to jest njegova personifikacija oličena u liku egipatske boginje neba Nut. I, zaista, dovoljno je pogledati njen prikaz (slika 2) i uvideti očiglednu simboliku njenog lika sa zaobljenom linijom Mlečnog puta na nebu. Boginja Nut je, prema egipatskoj mitologiji, svakog dana gutala Sunce (uveče) i ponovo ga izjutra rađala. Tako je imala moć nad tom zvezdom i kontrolisala njegovo kretanje, što joj je omogućavalo i kontrolu nad vremenom…
OSTATAK TEKSTA MOŽETE DA PROČITATE U NOVOM BROJU MAGIČNE ZONI KOJI JE NA KIOSCIMA OD 10. 04 – 9. 05. 2106.
Izvor: Life Content