Do danas je ostala nerazjašnjena misterija Britanke Doroti Idi koja je tvrdila da je reinkarnacija Bentreši, sveštenice Izidinog hrama i ljubavnice faraona Setija Prvog
Milioni ljudi širom sveta veruju u reinkarnaciju, a neki od njih sećali su se pojedinih događaja iz ranijeg života. Jedna od najfascinantnijih priča jeste ona o Engleskinji Doroti Idi koja je bila ubeđena da je bila Bentrešit, sveštenica i ljubavnica faraona Setija Prvog, koji je vladao Egiptom pre 3.000 godina. U krugu arheologa bila je poznata pod imenom Om Seti.
Nesreća iz detinjstva
Doroti Idi rođena je 1904. godine u predgrađu Londona, a jedan doživljaj iz detinjstva obeležio je njen život. Kada je imala tri godine, pala je sa stepeništa i zadobila tešku povredu glave. Ubrzo je stigao lekar, ali samo je mogao da konstatuje smrt. Nakon sat vremena vratio se s bolničarima kako bi odneli telo u mrtvačnicu. Na opšte zaprepašćenje zatekli su živahno dete kako se igra po dvorištu. Nakon tog događaja, njeni roditelji primetili su da se devojčica čudno ponaša. Počela je da ih moli da je odvedu kući, ali oni nisu obraćali pažnju na njene reči. Međutim, posle posete Britanskom muzeju u Londonu promenuli su mišljenje.
Tog popodneva, Doroti nije bila posebno zainteresovana za obilazak galerija ovog najstarijeg, najvećeg i najbogatijeg svetskog muzeja, posvećenom istoriji čovečanstva. Ali, kada su stigli u egipatske odaje, devojčica je živnula, počela da trčkara okolo i da ljubi noge kipovima. Napokon je zastala kod mumije u staklenom sarkofagu i nije htela da se pomeri. Njena majka ju je nakon izvesnog vremena nežno uhvatila za ruku kako bi krenule dalje. Međutim, Doroti se čvrsto uhvatila za sarkofag i dreknula hrapavim, neprepoznatljivim glasom: “Ostavite me tu, to je moj narod”. Njenim roditeljima se tek tada “upalila lampica” gde je kuća u koju devojčica želi da se vrati.
Čežnja za domom
Uskoro je stigao još jedan znak koji je ukazivao na to da je Doroti živela u ovoj afričkoj zemlji. Otac joj je jednog dana doneo dečju enciklopediju, u kojoj su se nalazile slike i crteži drevnog Egipta. Posebno ju je zaintrigirala fotografija slavnog kamena iz Rozete koji je posmatrala satima. Rekla je majci da je umela da čita hijeroglofe, ali ih je zaboravila. Govorila je da često sanja neku veliku zgradu sa stubovima i kako bi volela da se što pre vrati tamo jer je to njen dom. Kada je navršila sedmu godinu, ona velika zgrada sa stubovima koja joj se stalno vraćala u san najednom je dobila smisao. U jednom ilustrovanom magazinu ugledala je fotografija s potpisom: “Hram Setija Prvog u Abidu”. Tada je uskliknula: “To je moj dom! Tu sam nekad živela!”, a zatim tužno dodala: “Ali, zašto je sve porušeno? I gde je vrt?”. Otac joj je odgovorio da ne priča gluposti, plašeći se da mu je ćerka skrenula s uma.
Sveštenica Izidinog hrama
Kako je odrastala, tako joj se sve više vraćalo sećanje na prošli život, pa je Doroti počela da priča neverovatne stvari. Govorila je da je bila XBentrešitX, sveštenica-devica u Izidinom hramu. Živela je i služila na dvoru faraona XSetija PrvogX. Tu su se zaljubili jedno u drugo i ona mu je postala ljubavnica. Nažalost, sudbina takvog odnosa nije mogla imati srećan kraj. Prvosveštenica tog hrama saopštila joj je da ne samo što je prekršila zavet devičanstva, nego i to što nosi dete u stomaku predstavlja veliku uvredu za boginju Izidu, što može doneti velike probleme faraonu. Mladoj Benetrešit nije preostalo ništa drugo nego da izvrši samoubistvo…
OSTATAK TEKSTA MOŽETE DA PROČITATE U NOVOM BROJU MAGIČNE ZONI KOJI JE NA KIOSCIMA OD 10. 07 – 9. 08. 2106.