Postojbina zove nije poznata ali je činjenica da je ima širom Evrope, posebno u blizini ljudskih naseobina. Širi se kao i trava semenom i mladicama i gotovo ju je nemoguće iskoreniti.
Od davnih vremena ljudi koriste plodove i cvetove zove. Nakon branja, cvetovi se suše u prostorijima gde ima dosta strujanja vazduha, uglavnom na tavanima ili u koševima. Kada se dobro osuše, cvetovi zove imaju veoma jak miris i poprime boju slonovače. Tada im se uklone peteljke i stave se u staklene posude, po mogućstvu one sa zatvaračem na navoj – zbog toga što su cvetovi skloni vlaženju i raspadanju.
Zreli plodovi skupljaju se, specijalnim “češljevima”, u oktobru mesecu. Obrani plodovi se potom razastru (u jednom sloju) na mesto gde će se brzo prosušiti. Dalje prosušivanje vrši se u mlako zagrejanoj rerni. Potpuno suvi plodovi stavljaju se u platnene džakčiće i obese o tavansku gredu (ili na neko slično mesto) gde nema vlage. Plodovi se mogu, kao i cvetovi, staviti u tegle sa zatvaračem na navoj.
Cvetovi u sebi sadrže relativno veliki procenat glikozida koji izazivaju znojenje, zatim sambunigrin, eterična ulja, kiselinu (jabučnu, valerijanovu i sirćetnu), vitamin C, gvožđe, bakar, ugljene hidrate, izvesne količine belančevina. Veoma zanimljivo je da u plodovima zove ima daleko više vitamina B nego u bilo kom dru gom voću! Što se tiče vitamina A, od zove ih imaju više jedino malina i borovnica.
PROČITAJTE I… Magično bilje: Kantarion leči duh i telo
Zova uspešno deluje na izlučivanje mokraće i znoja a marmelada od zove koristi se i kao purgativ. čaj, koji se spravlja od cvetova (sa dodatkom marmelade od zove) koristi se u lečenju promuklosti, kašlja, kijavice, katara u plućima, zubobolje, glavobolje, zapaljenja vrata i grla, ušobolje. U slučaju oboljenja od angine ili upale vrata, čaj skuvan od cvetova zove koristi se za ispiranje grla.
Dobro kuvani listovi, koren i zelena (unutrašnja) sveža kora koriste se za regulisanje stomačnog soka. Međutim, mogu da izazovu i povraćanja (u više navrata) pa treba biti oprezan. Osušen plod je dobro sredstvo za regulisanje stolice. Terapija je veoma jednostavna i sastoji se u tome što se po deset bobica sažvaću ujutru, u podne i uveče. Cvetovi zove se mešaju sa cvetovima lipe u srazmeri 1:1 u situacijama kada je poželjno obilnije znojenje (u lečenju gripa, bronhitisa, reumatizma, lakših oblika zapaljenja pluća). čaj se pije vruć a dodaje mu se limunov sok (dve kafene kašičice).
Ostatak teksta naći ćete u magazinu Zona Magija
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net