Gotovo da nema čarolije za čije izvođenje nije potreban neki kamenčić, čiji je zadatak da štiti od zla i donese blagostanje
Ljudi su oduvek bili ubeđeni da kamen ima veliku moć. Narodni vidari stavljali su kamenčiće na oblolelo mesto ne telu, verujući da će izvući bolest iz čoveka i da će ovaj tako ozdraviti.
“Zaraženi” kamen nakon toga se bacao u potok da voda zauvek odnese bolest. Gotovo da nema magičnog rituala u kojem se ne koristi kamen koji simboliše čvrstinu, sigurnost, ali i borbu protiv zla.
Posebna pažnja pridaje se oblutku, čiji oblik predstavlja jaje iz kojeg se rađa univerzum. On označava ravnotežu sila jina i janga, muškog i ženskog principa, savršenog dualizma univerzuma, koji pokreće stvaranje.
Glasnik bogova
Ime starogrčkog božanstva Hermesa, glasnika bogova, u prevodu znači “kamen”. Otuda potiče reč hermentizam – skup filozofskih i religijskih verovanja o tome da svako biće na planeti, kao i celokupni univerzum imaju dušu.
Hermetizam je kolevka alhemije iz koje su proizašli mnogi magijski pravci. Proročko kamenje iz Delfa, hrama koji je, kako su verovali Stari Grci, predstavljao centar univerzuma, običnim smrtnicima prenosilo je poruke bogova.
Belo za dobrotu
U budističkoj tradiciji, crno kamenje simboliše zlo, a belo dobrotu. Vračevi iz starih afričkih plemena smatrali su da plavo kamenje ima moć boga neba, dok je kod Egipćana ono simbol istine.
Indijanci su verovali da kamenje predstavlja kosti Majke zemlje, Japancima je to sveti predmet, a Kinezima simbol plodnosti. Za Kelte je kamenje imalo proročke moći, dok je u islamu sveti kamen hadžar uzidan u jugoistočnom delu duguljasto-četvrtaste zgrade u Meki i simboliše odnos Boga i čoveka.
Kamenom protiv glavobolje
Kod Vlaha u jugoistočnoj Srbiji kamenju se takođe pridaju važna magijska svojstva i veruje se da na stenama borave rusalke, i igraju veštice i vile.
Prema narodnom predanju, vile smrtnicima poklanjaju kamen oblutak da bi im doneo veliku sreću, dok se ispod gromada kriju đavo i demoni, ali i borave duše umrli. Vračare kamen koriste da bi sprečile zlo ili smrt.
Nakon iznošenja pokojnika iz kuće, na mesto gde je stajao kovčeg postavlja se kamen da smrt ne bi došla po ostale ukućane, a pokrov za pokojnika sekao se takođe kamenom.
Da bi se sprečila glavobolja, kad se čuje grmljavina, triput se lagano udara po glavi malim kamenom. Ako su ženi na porođaju umirala deca, trebalo je da stojeći na kamenu isplete čarapice ili skroji košuljicu za buduće dete da bi ostalo živo i zdravo.
Negde je običaj da se novorođenčetu pupak preseče kamenom da bi bilo snažno i zdravo.
Amajlija za ostvarenje želja
Svaka osoba, bez obzira na neko ezoterijsko predznanje, može da izradi sebi kamenu amajliju koja može da joj ispuni želje.
Pronaći oblutak na obali reke, pa ga staviti na sto zajedno sa zlatnom svećom, tamjanom, mirisnim uljem, solju, činijom vode i crvenom krpicom. Meditirati nekoliko trenutaka, pustiti misli da samo prolaze kroz glavu ne pridajući nijednoj poseban značaj.
Zapaliti tamjan i sveću, a onda iznad njenog plamena tri puta provući oblutak, a potom ga spusitit u činiju sa vodom, posuti ružinim laticama i pustiti da odstoji nekoliko minuta.
Uzeti kamen, obrisati ga krpicom, namazati maslinovim ili jasminovim uljem i posuti po njemu malo soli, a potom se koncentrisati na želju (sreću i uspeh u određenoj životnoj oblasti)…
M.N.
Ostatak teksta možete da pročitate u novom broju