Mistična Afrika svojom divljom lepotom mami hiljade posetilaca iz celog sveta. Ali, oni ne dolaze samo zbog veličanstvene flore i faune, nego i zbog vračeva koji uspešno leče i najteže bolesti i unapređuju sve oblasti života
U afričkoj kulturi, isceliteljstvo i magija usko su povezani sa verovanjem u božanstva prirode i postojanje nematerijalnog sveta, duhova predaka, koji svojim savetima pomažu živima.
Tradicionalni iscelitelji i danas su istaknuti članovi afričkih zajednica: sangome (iscelitelji) i ngange (travari) visoko su pozicionirani u društvenoj hijerarhiji širom kontinenta. U Africi se veruju da izlečenje zavisi od bogova i duhova predaka, koji sa ovozemaljskim svetom komuniciraju preko obdarenih ljudi, sangoma i ngangi.
To ne može da postane svako, u većini slučajeva reč je o potomcima velikih iscelitelja čija se tajna znanja prenose sa kolena na koleno. Sangome uče kako da komuniciraju sa duhovima predaka, kako se pročišćavaju duh i telo, i prepoznaju duhovni znakovi i znamenja.
Na kraju obuke, da bi bio iniciran u vrača, učenik mora da izvede ritual sa žrtvovanjem koze da bi iz nje izvadio žučnu kesu, koju će nosi na glavi tokom svakog obreda. Ngange uče kako se leči biljkama, ali dešava se da jedan kandidat prođe obe obuke i postane kompletan iscelitelj. Mnogi obredi su deo drevnih znanja o kojima ne postoje pisani tragovi, jer se prenose usmenim putem.
Duhovi predaka otkivaju vradžbine
Po verovanju afričkih iscelitelja, svaka bolest ili neka druga nevolja, od zubobolje do uništene letine, nastaje zbog nabačene magije ili se pak smatra opomenom uvređenih predaka. Na bacanje čini najčešće se sumnja kada osoba ima ljubavnih ili finansijskih problema, ako joj u kući vladaju svađa i netrpeljivost, ili se stalno dešavaju neke štete.
U takvim slučajevima traži se pomoć sangome, a ako se radi o bolesti, pretpostavlja se da osoba radi nešto što nije po volji njenih predaka i tada na scenu stupa nganga. Da bi utvrdio izvor nevolje, sganga se za pomoć obraća duhovima. Tokom rituala pali biljku imphepho, pa kroz obrednu pesmu i ples, uz ritmičko udaranje bubnjeva, pada u trans i komunicira sa mrtvima.
Sgange ponekad dozvoljavaju da ih duhovi zaposednu, i tada počinju da mumlaju nekim nerazumljivim jezikom. Sastavni deo rituala jeste i bacanje kostiju životinja, kamenčića, semenki ili školjki, a na osnovu njihovog rasporeda tumače se poruke duhova. Svaki od rekvizita ima posebnu namenu: ako je, na primer, osoba pokradena, da bi se otkrio krivac, bacaju se kosti hijene jer je ova životinja simbol lopovluka.
Isceliteljske biljke
Pomoću rituala kojima se povezuju sa duhovima biljaka, iscelitelji ngange pronalaze idealan lek za određenu boljku. Inače, oni, kako tvrde, biljkama mogu da iscele svaku bolest. Tokom kolonizacije, zapadnjaci su otvarali bolnice u Africi i edukovali stnovništvo da bi iskorenili nadrilekarstvo.
Međutim, danas je situacija sasvim drugačija. Velike farmaceutse kuće postale su veoma blagonaklone prema ngangama i pokušavaju da iskoriste njihovo znanje o delovanju egzotičnog bilja ne bi li uvećale profit. Tako se došlo do otkrića da je preparat od lišća afričkog drveta Pygeum odličan lek za obolelu prostatu, dok su američki naučnici, proučavajući način lečenja afričkih ngangi, došli do zaključka da je seme biljke garsinije izuzetno delotvorno u otklanjanju ebola virusa, izazivača smrtonosne groznice koja je svojevremeno harala Afrikom.
Zahvaljujući pomirenju afričke tradicionalne medicine i savremene nauke, u bolnicama na ovom kontinentu ravnopravno se koriste oba načina lečenja. Tamošnji iscelitelji ne polažu Hipokratovu zakletvu kao njihove zapadnjačke kolege, ali svoja znanja i veštine koriste isključivo za dobrobit ljudi jer od njih to zahtevaju božanstva koja im otkrivaju magične i lekovite biljke.
TERAPIJA SAKAĆENJEM
Iscelitelji koji se bave muti magijom amputiraju određene delova tela radi ozdravljenja, dobre sreće, ili društvenog napretka. Mnogi su zbog loše izvedene intervencije i velikog gubitka krvi, umesto na putu blagostanja završili pod zemljom. Međutim, takav slučaj svedoci ne prijavljuju policiji jer se plaše da ne navuku gnev vračeva.
D.D.