Prstenovi od gljiva, koji bi se noću pojavljivali ili se bez jasnih razloga premeštali s jednog mesta na drugo, smatrani su delom mračnih sila.
Vilinsko kolo
Vilinski prstenovi ili vilinsko kolo predstavlja prirodni fenomen, a stvaraju ga gljive koje niču u savršenom krugu. Te prstenove neki tumače kao znak sreće, a drugi kao loš predznak i nesreću. Vilinsko kolo može biti u različitih dimenzija, sa prečnikom od nekoliko centimetara, pa čak do 50 metara i više. Primera radi, prsten pronađen u Belfortu (Francuska) smatra se najvećim ikada pronađenim. Imao je prečnik od neverovatnih 600 metara, a starost mu je procenjena na više od 700 godina!
U nekom području može se pojaviti više prstenova istovremeno, a neretko se i preklapaju stvarajući čudne obrise u travi. Unutar prstenova trava je često ”mrtva”, uočljivo drugačije boje u poređenju sa travom izvan kruga. Zbog toga mnogi zaziru od tih krugova, verujući da su ih stvorila natprirodna bića.
Mistične moći
Brojni narodi imaju različita verovanja u vezi sa vilinskim prstenovima, ali se sva svode na njihovu vezu sa vilama i natprirodnim bićima, vilinskim plesom oko prstena ili na verovanje da je prsten portal između vilinskog carstva i našeg sveta. Takođe se veruje da mistične krugove formiraju zvezde padalice, udari groma ili pak veštice. Ovakva uverenja ustalila su se u 19. veku, od kada datiraju i upozorenja da se u njih ne ulazi, jer one koji zakorače u krug može zadesiti zla kob. Prema našim verovanjima, nesrećnik koji nagazi na vilinsko kolo bolje može izgubiti oči, ili obe ruke, ili sam život. Veruje se da vile obično hodaju same, ali kad plešu – u kolu ih je deset. Za njima ostaju tragovi od kopita, a onoga ko ih vidi dok plešu, mogu pretvoriti u drvo, stenu ili ga odvesti u šumu.
Pročitajte i… Šta se to krije na dnu Bermudskog trougla?
Prstenovi čarobnjaka
Narodna verovanja o vilinskim prstenovima poznata su gotovo svim narodima Evrope. U Francuskoj se nazivaju ”prstenovi čarobnjaka”, a u Nemačkoj ”veštičjim prstenovima”, koji su naročito aktivni na Valpurginu noć, 30. aprila, kada se na tom mestu sastaju veštice i održavaju velike proslave. U engleskoj, skandinavskoj, keltskoj i mnogim drugima evropskim mitologijama, prstenove stvaraju vile ili vilenjaci svojim plesom. Takvi događaji se često povezuju s noćima i mesečinom, a iznenadna pojava prstenova nakon svanuća navodno je dokaz vilinskog plesa.
U Škotskoj se veruje da vile sede na pečurkama i koriste ih kao stolove na svojim proslavama, dok Velsom kruži priča da pečurke upotrebljavaju kao suncobrane ili kišobrane. Čak i danas, u Velsu se veruje da prstenovi predstavljaju podzemno vilinsko selo, pa zbog toga tamo vladaju obilje i sreća.
Austrijski tradicija kaže da prstenove stvaraju leteći zmajevi koji razaraju tlo, pa na njemu u narednih sedam godina mogu rasti samo otrovne gljive. Francuski folklor pak beleži da ove čudne krugove čuvaju gigantske žabe, koje bacaju prokletstvo na svakog ko zakorači u krug.
Generalno se smatra da vilinske krugove treba izbegavati kao opasna mesta jer se povezuju sa zlonamernim bićima. Ako se usudite da zakoračite u krug, predanja upozoravaju da ćete umreti mladi. Možete takođe postati nevidljivi za svet mrtvih, ostati zarobljeni u prstenu ili vam se može dogoditi da momentalno budete prebačeni u carstvo vila. Mogli biste izgubiti oko zbog svoje gluposti ili biti prisiljeni da plešete oko prstena dok ne umrete od iscrpljenosti ili ludila.
Pročitajte i… Isceliteljske aprilske kiše
Kako zbuniti vile?
Da biste izbegli ovu strašnu sudbinu možete preduzeti određene mere – optrčati oko prstena devet krugova (i to tačno devet, jer je 10 previše i poništava postupak). Priča se da je ulazak u prsten bez kazne moguć za vreme punog meseca, ali samo u smeru kretanja Sunca tokom dana. Ako to učinite, možete čuti vile kako plešu pod zemljom. Možete takođe nositi šešir na potiljku, jer se veruje da to zbunjuje vile, pa vam u tom slučaju neće učiniti ništa nažao.
Narodna predanja govore da su vile vodile sa sobom osobe koje bi se zatekle u blizini ili na mestu na kojemu su one plesale svoje vilinsko kolo – na proplancima, livadama ili uz izvore vode. Ako bi im se osoba svidela, poigravale su se i zabavljale s njom, a ako to nije slučaj, ili ih je na neki način uvredila, onda bi dotičnu osobu nosile po brdima i njome udarale o stene do iznemoglosti. Takve bi osobe kasnije ljudi nalazili potpuno izmrcvarene, na mestu na kojem su i bile nestale.
Zbunjujuća pojava
Naučnici se, međutim, i dan-danas muče s objašnjenjem vilinskih krugova u Africi. U Namibiji, u južnoj Africi, ogoljene kružne mrlje na peščarnim travnjacima pojavljuju se iz još uvek nepoznatih razloga. Krugovi se ponašaju poput izraslina micelija, zadržavaju se na istom području i po nekoliko decenija, a potom iznenada nestaju. Naučnici isključuju mogućnost micelije ili neke slične gljivice, ostajući zbunjeni ovom pojavom, koja se ovde razvija u krajnje negostoljubivim i sušnim uslovima.
Više saveta naći ćete u magazinu Zona Magija
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net