Jedna od najlekovitijih biljaka proglašava se poslednjih decenija za najveću opasnost po zdravlje. Bolje reći, u to je pretvorena zahvaljujući svetskim moćnicima kojima je na umu samo zgrtanje novca.
Do pedesetih godina prošlog veka duvan je bio cenjena lekovita biljka koja se masovno koristila širom sveta zbog svog blagotvornog dejstva. Međutim, priča je preko noći poprimila sasvim drugačiji tok. Danas se duvan optužuje da izaziva čak i najteža oboljenja. Niko ne poriče da stotine različitih hemikalija koje se koriste prilikom proizvodnje cigareta uzrokuju ozbiljne zdravstvene tegobe, međutim, sve su glasniji naučnici čije izjave zaobilaze cenzuru svetskih moćnika i raskrinkavaju još jednu teoriju zavere.
”Pušačka pluća” – najobičnija podvala
Medijska hajka na pušače ne jenjava, a kao jedan od naefektnijih ”argumenata” koristi se zastrašujuća slika ”pušačkih pluća” koja izgledaju kao da su u poodmakloj fazi truljenja. Međutim, to je najobičnija podvala, jer pluća u takvo stanje ne može da dovede pušenje već je reč o pneumokoniozi (rudarska pluća), bolesti rudara koji rade u rudnicima uglja. Dr Djuen Kar, profesor hirurgije sa Univerziteta u Tenesiju, jedan je od retkih naučnika koji otvoreno tvrde da pušenje nikako ne može uzrokovati promenu boje pluća.
Dr Viktor Buhler, patolog iz bolnice St. Džozef u Kanzas Sitiju, ispitao je mikroskopom na hiljade tkiva pluća. ”Pomoću takvog pregleda uopšte se ne može otkriti da li je neko za života bio pušač ili nije”, kaže on. S njim se slaže i dr Šeldon Somers, upravnik laboratorije za patologiju u bolnici Lenoks Hil u Njujorku: ”Nije moguće, naoko, mikroskopom, ili na bilo koji drugi poznati način, razlikovati pluća pušača od nepušača. Crna pluća nastaju zbog čestica uglja, a pušenje cigareta ne donosi čestice ugljena u pluća.”O nepostojanju crnih pušačkih pluća govorio je i dr Jan Zeldenrust, holandski patolog koji je od 1951. do 1984. godine ispitivao efekat pušenja na ljude. Na kraju istraživanja izjavio je: ”Nikada nisam mogao da vidim razliku između pluća koja pripadaju pušačima i nepušačima, jedino što mogu videti jeste razlika između zdravih i bolesnih pluća. Jedina crna pluća video sam kod rudara iz ugljenokopa, nikada kod pušača.” Međutim, mediji ne haju za ove i slične tvrdnje pravih stručnjaka i nastavljaju sa kampanjom koja ima za cilj zastrašivanje širokih narodnih masa, a prodaja raznih sredstava za odvikavanje od pušenja vrtoglavo raste donoseći ogroman profit njihovim proizvođačima.
(Bez)opasno pasivno pušenje
Pre tri decenije, Svetska zdravstvena organizacija (WHO) finansirala je jednu od najsveobuhvatnijih i najskupljih naučnih studija koja je trebalo da pokaže kako pasivno pušenje uzrokuje nastanak raka. Međutim, umesto potvrde, na 77 stranica izveštaja (iz internacionalne studije 12 najuglednijih svetskih istraživačkih centara), koja je trebalo da bude objavljena 1998. godine, pokazalo se kako nema dokaza da duvanski dim uzrokuje maligni tumor pluća. ”The Sunday Telegraph” prvi je objasnio o čemu je zapravo reč. Naime, u 95% slučajeva ETS-a (Environmental tobacco smoke) ili pasivno pušenje naučnici nisu mogli da povežu ni sa jednom bolešću, dok su tek u 1,16% slučajeva dokazali da postoje nejasne veze s nastankom bilo kakvog raka.
WHO je uspela da zataška rezultate ovog istraživanja iako je pre toga pokušala na različite načine da prikaže rezultate tako da odgovaraju zvaničnoj antipušačkoj kampanji. Nakon prozivke stručnjaka koji su otvoreno izjavili kako WHO laže i iskrivljuje podatke, studija nikada nije ugledala svetlost dana. Međutim, ova organizacija i dalje ne prestaje da širi neosnovane priče o štetnosti pušenja i opasnostima pasivnog udisanja dima cigareta. Nakon fijaska iz 1998, WHO više nikada nije finansirala istraživanja koja pokušavaju da potvrde štetnost pušenja.
PROČITAJTE I… HIV- najveća prevara 20. veka
Radijacija – glavni uzročnik kancera
Kada je cenjeni časopis ”Green Med Info” objavio podatke o namernom prikrivanju visoke radijacije u listovima duvana, nije naišao na adekvatnu reakciju javnosti, ali istina se ne može zauvek skrivati. Radijacija postaje sve veći globalni problem, ali mi o tome ne znamo baš mnogo jer se kriterijumi za merenje zračenja i granice podnošljive radijacije konstantno menjaju i podižu kako bi njen nivo prividno ostao u dozvoljenim granicama.
Od 1945. do 1995. obavljeno je tačno 2.053 eksplozija različitih vrsta radioaktivnih naprava. Ta radijacija se već decenijama akumulira u zemlji, vodi i vazduhu, a kao posledicu imamo broj kancerogenih oboljenja veći nego ikada. Dakle, duvan nije sam po sebi primarni uzročnik raka, već je to radijacija. Iako proizvođači cigareta znaju kako da uklone radijaciju iz duvana pomoću kiselinskog ispiranja, oni to ne rade jer tada iz ove biljke nestaju sve hemikalije koje stvaraju zavisnost.
Ostatak teksta naći ćete u magazinu Zona Magija
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net