Ovaj cvet opojnog mirisa hiljadama godina koristi se za podsticanje seksualne želje i bio je glavno zavodničko oruđe mnogih kraljica i uticajnih žena.
Istorijat cveta jasmin
Sudeći po zapisima drevnih pesnika i filozofa, jasmin je otkako postoji razvijeno ljudsko društvo važio za moćan afrodizijak i antidepresiv. Postoji oko 200 vrsta ove prelepe biljke, a najpoznatiji je Jasminum nudiflorum, od kojeg se najčešće prave parfemi. Drvo jasmina ukrašavalo je vrtove i odaje raskošnih palata azijskih naroda, a pre petnaest vekova preneseno je i u Evropu gde je u njegovom mirisu, pored carskih glava, uživao i običan svet.
PROČITAJTE I… Lavanda: Ljubičasta zavodnica
Naučno je dokazano da ulje iz cveta i ploda jasmina ima pozitivno dejstvo u slučaju psihosomatskih tegoba, i efikasno otklanja reumatske bolove i migrenu, ali i depresiju i apatiju. Osim toga, pobuđuje polnu moć, leči impotenciju i frigidnost, i jača samopouzdanje, zbog čega se esencija jasmina nazivala i mirisom harema
Ulje jasmina pomaže i u slučaju dermatitisa i odlično je za negu svih tipova kože. Navodno, ako se utrljava svakodnevno, stvara na koži sloj koji privlači poglede drugih, a upravo zbog te osobine koriste ga i mnogi magovi.
PROČITAJTE I… Amajlije od ljubičica za sreću i ljubav
Kleopatrina tajna
Sve tajne jasmina znala je i egipatska carica Kleopatra, koja je u prvom veku pre Hrista uspela da zavede najveće rimske vojskovođe Julija Cezara i Marka Antonija.
Legendarni engleski dramski pisac Vilijem Šekspir u svom delu “Antonije i Kleopatra” opisuje prvi Kleopatrin susret sa Markom Antonijem: obukla se kao Afrodita, a haljine je poprskala opojnim uljem jasmina. Rimski aristokrata, koji je došao da vlada Egiptom, nakon veličanstvenog dočeka i uzbudljive noći koju je proveo sa prelepom kraljicom, postao je Kleopatrin rob.
Večna umetnička inspiracija
Istoričari su zabeležili da su Persijanci jasminom parfimisali vazduh na banketima, Kinezima je ovaj cvet simbol ženske ljupkosti, dok se u srednjovekovnoj umetnosti dovodio u vezu s Devicom Marijom, a veliki španski pesnik Federiko Garsija Lorka (1893-1936) moć opojnog mirisa opisao je rečima: “U vrtu je toliko jasmina da se svi budimo sa lirskim glavoboljama”.
(Odlomak iz knjige Jasne Jojić “Magija biljaka – i lek i amajlija 1”)
Više saveta naći ćete u magazinu Zona Magija
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net