Rumunija je za većinu naših građana čuvena po mitu o Drakuli i njegovim transilvanijskim korenima. U čitavom svetu postoji fama oko ovog egzotičnog “grofa-vampira” i samo pominjanje njegovog imena izaziva asocijacije na “krvožednog vampira” i horor filmove kroz koje defiluje kao glavni junak.
Iako je tačno da je nekada davno postojao rumunski princ po imenu Vlad Cepeš (surovi vladar, zastrašujuća istorijska ličnost koju su zvali još i Drakula), glavni krivac za ovakvu interpretaciju jednog rumunskog vladara svakako je irski pisac Bram Stoker, koji je krajem 19. veka u britanskom Muzeju došao do dokumenta o Cepeševoj surovoj vladavini, i inspirisan njima sve je pretočio u legendu ispisanu u fantastičnom horor romanu “Dracula”. Kada su se svemu ovome dodale i “vampirske” anegdote Žila Verna, mit je dobio svima poznatu konačnu formu. Ali ko se zaista krije iza lika Drakule?
Đavo i kolac
Rumunski princ Vlad Cepeš, odmah po rođenju nazvan Drakula, potiče iz porodice vlaških vladara Basarab, iz gradića Sigišoara. Rodonačelnik dinastije vlaških vladara bio je knez Basarab I. Njegov unuk, a Drakulin deda, bio je čuveni vojvoda Mirča, koji je pobedio Turke na Rovinama u bici u kojoj je poginuo i naš narodni junak Kraljević Marko.
Vlaški vojvoda Mirča imao je četiri sina. Nakon smrti vojvode, dok su se njegovi stariji sinovi borili oko prestola, najmlađi sin, Vlad Basarab, napušta vlašku i odlazi u Transilvaniju, u grad Sigišoaru. U Transilvaniji Vlad stupa u službu ugarskog kralja Žigmonda Luksemburškog od koga za vojne zasluge dobija 1431. godine orden “Zmaja” i postaje član viteškog reda “Ordinis Dragonis”. Naziv ovog viteškog ordena preveden je na rumunski kao “dragon” (“zmaj”), ali i kao “drakul” (“đavo”). Ovaj drugi naziv prihvatio je i sam Vlad Basarab, koji se od tada naziva Vlad Drakul.
Te 1431. godine Vladu Basarabu (odnosno Drakulu) rodio se sin, kome daju očevo ime Vlad. Legenda kaže da su tek rođenom detetu proročice predskazale da će postati veliki vladar, ali da će biti veoma surov i da će sve neprijatelje ubijati nabijanjem na kolac. Zbog toga je mali Vlad dobio i ime Cepeš (na rumunskom “cepeš” znači “kolac”). [to se tiče imena Drakula, po kojem je, zapravo, ovaj vladar mnogo poznatiji (i po kojem će svima kasnije ulivati strah u kosti, od sitnih lopova i prosjaka, do samog turskog sultana)), ono je izvedeno iz viteške titule njegovog oca, dodavanjem sufiksa “a”. Već i samo tumačenje naziva rumunskog princa Vlada, koja su u potpunosti odgovarala njegovoj surovoj vladavini, bila su sasvim dovoljan razlog da ova istorijska ličnost vremenom preraste u fiktivnog junaka horor priča i filmova strave i užasa.
MONSTRUOZNI GENIJE
Istorija i rumunski narod pamte Vlada Cepeša Drakulu kao velikog borca protiv Turaka, koji je u tri navrata dolazio na vlaški presto: prvi put 1448. godine, drugi put 1456. godine (kada je vladao punih šest godina), i najzad, 1476. godine. On je bio vrsni poznavalac ratnih veština, školovan u Anadoliji i pripreman za janičara. Međutim, u istoriji će biti upamćen i kao jedan od najsurovijih i najnemilosrdnijih vladara, kako prema Turcima, tako i prema sunarodnicima, koje je i za najmnaji prekršaj nabijao na kolac, baš kako su proročice i predskazale prilikom njegovom rođenja.
PROČITAJTE I… Vampiri haraju starom planinom
Mnogobrojne legende svedoče da je Vlad Cepeš Drakula bio veoma surov i nepredvidiv, i kao diplomata, i kao vojni strateg. Njegova dela bila su genijalna, ali i monstruozna. Kao ilustrativni primer prethodne tvrdnje može da posluži i sledeći podatak o njegovoj vladavini. Drakula je, naime, imao ustaljene običaje prema glasnicima koji su ga posećivali tokom njegove vladavine. Tako je svaki od njih, bilo da ga je uputio car ili kralj, morao da bude prikladno odeven i morao je biti dostojan njegove pažnje. Zato je Drakula na razne načine proveravao svoje goste. Između ostalog, morali su da znaju odgovore na njegova lukava pitanja-zamke. U protivnom, bili bi nabijeni na pozlaćeni kolac. Drakula je to obično pravdao rečima: “Nemojte krivite mene. Ako te je tvoj gospodar poslao kod pametnog vladara ili ako si se i sam usudio da dođeš, a da nisi dovoljno inteligentan, onda za tvoju smrt nisam odgovoran ja nego tvoj gospodar ili ti sam.”
Jednom prilikom nabio je na kolac 600 saskih trgovaca samo zato što nisu odabrali pogodno vreme i mesto za trgovinu. Vlad Cepeš Drakula znao je svoje neprijatelje i da skuva u kazanu, naredivši potom ostalim podanicima da ga pojedu. Drakula je mučki ubijen u jednoj zaveri, krajem 1476. godine ili početkom 1477. godine. Pretpostavlja se da telo nesrećnog Vlada Cepeša leži ispod nadgrobnog kamena u manastiru Snagov, ali se veruje da njegov duh nije tamo, već da lebdi negde iznad Karpata…
Ostatak teksta naći ćete u magazinu Zona Magija
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net