Metaforički, razne vrste lavirinata oslikavaju karakter čoveka i otkrivaju da li uvek ide sigurnim putem ili je željan izazova, ali simbolišu i putovanje duše
Pre tri hiljade godina, ostrvom Krit vladao je kralj Minos koji je ludo voleo svoju ženu Pasafiju.
Međutim, ljubav mu nije bila uzvraćena jer je ona žudela za svetim belim bikom. Iz te tajne ljubavi rodio se Minotaur, čudovište sa telom čoveka i glavom bika, a da bi sakrio ženinu sramotu, kralj dade čuvenom arhitekti Dedalu da sagradi lavirint, gde je zatvorio Minotaura.
Tu je prinosio i žrtve – atinske mladiće i devojke, koje je kralj Egej morao da mu šalje svake devete godine kao iskupljenje što je na Olimpijskim igrama ubio Minosovog sina Androgeja.
Međutim, lepu Atinu od strašne smrti spasao je Egejev sin Tezej, koji se dobrovoljno javio da uđe u lavirint. U njega se zaljubila Minosova kćerka Arijadne, te mu je pre ulaska u lavirint dala vuneno klupko koje mu je pomoglo da iz njega izađe kada je u teškoj borbi ubio Minotaura.
Simbolički, lavirint je, zapravo, potraga za sopstevnim putem i predstavlja odgovor na pitanje da li možemo sami da ga pronađemo ili nam je potrebna nečija pomoć. Hrišćani veruju da krivudavi zamršeni put predstavlja težak život na zemlji: dolazak do cilja je smrt, a povratak je – vaskrsenje.
Povezivanje sa “višim ja”
Pojam lavirint označava zamršen, zapetljan put koji vodi do cilja. Ako je isprepleten putanjama koje samo zbunjuju, a ne vode do cilja, onda je to lavirint zagonetka. Razne vrste lavirinata oslikavaju karakter čoveka i otkrivaju da li uvek ide sigurnim putem ili je željan izazova, ali simbolišu i putovanje duše. Vekovima ih koriste i ezoteričari u obredima, ali i u duhovnim vežbama koje ih povezuju sa “višim ja”.
Arheolozi su ostatke lavirinata pronalazili u naseljima pored mora, a nakon pomnog proučavanja došli su do zaključka da su te građevine služile za izvođenje jednog rituala. Pre nego što bi muškarci krenuli u ribarenje, njihove supruge su hodale lavirintom da bi im se supružnici sigurno vratili sa ćudljvog mora.
Oslobađanje balasta sa srca
Šetnja po lavirintu, kako tvrde ezoteričari, može da pomogne da čovek postane odlučniji, dobije samopouzdanje i lakše se izbori sa životnim nedaćama. Sastoji se iz tri faze: putanja prema centru, dolazak do cilja i vraćanje ka izlazu, što metaforički predstavlja oslobađanje, primanje i povratak.
Za vežbu se koristi lavirint iscrtan na platnu koji se prostre po podu. Ako je osoba u nevolji, ili je muče nedoumice, lavirint joj može pomoći da to reši. Dok hoda polako, korak po korak, razmišlja o svom problemu i sagledava ga sa svih aspekata. Kako se približava cilju, počinje da zamišlja rešenje problema ili ostvarenje želja.
U povratku zamišlja da je rešila taj problem, da joj je nestao balast sa leđa i da uživa u životu. Mentalne slike ne treba da se odnose na buduće vreme, već na sadašnje te je neophodno zamišljati kao da se sve dešava u ovom trenutku. Iz lavirinta se mora izaći sigurnim korakom.
Lavirint može da reši svaki problem – zdravstveni, ljubavni, porodični, poslovni, ali i da inspiriše čoveka. Ovaj spiritulani magični obrazac pomaže da se dođe u kontakt sa sopstvom, “višim ja” i da se eliminišu svi strahovi i blokade.
Idealno vreme za ritualnu šetnju
Ezoteričari tvrde da postoje idealni dani za šetnju lavirintom i to samo četiri puta godišnje:
20. mart – prolećna ravnodnevnica: ukoliko želite novi početak, na ovaj dan obavezno prošetajte lavirintom jer se tada “seje želja”.
21. jun – letnja dugodnevnica: hodanje lavirintom omogućava da se upije energija sunca, koje je tada najmoćnije. Ukoliko želite izobilje i da uživate u plodovima svog rada, pravo je vremu da prolaskom kroz lavirint uputite želju univerzumu.
23. septembar – jesenja ravnodnevnica predstavlja vreme zahvalnosti. Prolaskom kroz lavirint nabrajaćete u glavi sve stvari kojima ste zadovoljni i duboko iz srca zahvaljivati univerzumu što vam je to omogućio. Ova šetnja takođe obezbeđuje balans energije.
22. decembar – zimska kratkodnevnica: vreme je da se zaboravi na mnoge stvari, da se rešimo senki prošlosti, odrekenemo nepotrebnih stvari ili želja. Šetnjom kroz lavirint čistimo dušu da bismo bili spremni za nove početke…
OSTATAK TEKSTA MOŽETE DA PROČITATE U NOVOM BROJU
M.N.