Iskoristite oktobarske dane za jednostavne rituale koji donose lepotu, obilje i dobre odnose s ljudima
MIHOLJSKO LETO
Prema narodnom verovanju, jesen počinje nakon Miholjdana, 12. oktobra, a ukoliko do tog perioda vlada lepo vreme s visokim temperaturama, kaže se da je nastupilo miholjsko leto, koje, kako se smatra, predskazuje dugu i hladnu zimu. Postoji divan običaj povezan s ovim periodom. Ukoliko je tokom godine preminuo neki domaćin, seljani bi se skupili i išli u mobu da pomognu udovici da sakupi letinu, što je, prema starim verovanjima, dobrovoljcima donosilo sreću. Međutim, ovaj praznik nije poznat samo u pravoslavlju. I ostali narodi imaju male ritule vezane za taj datum.
Žito za bogove
U Holandiji se 12. oktobra gatalo pomoću oraha. Domaćin bi uzao jedan plod, slomio ga, pa ukoliko je jezgro zdravo i puno, to najvaljuje dobru godinu. Ukoliko je plod vlažan, takva će biti i naredna godina. Norvežani su, da bi obezbedili dobru letinu, imali malo drugačiji običaj: da bi umilostivili bogove, 12. oktobra bi skuvali kašu od žita, stavili na daščicu zajedno sa svećom i sve spuštali niz reku.
Indijansko leto
U Americi, ovaj period je poznat kao ”indijansko leto”. Legenda kaže da je u šumama Severne Amerike živeo čarobni medved, koji nije, kao ostali, spavao zimi već je u to vreme odlazio na nebo. Svi lovci su znali za njega i žarko su želeli da ga ulove, ali bezuspešno. Međutim, jedne godine, dva vešta lovca uspela su da upucaju čarobnog medveda, ali su to platili svojim životima. Nebo se otvorilo i tamo su se vinuli medved, dva lovca i pas. Tako je nastalo sazvežđe velikog medveda ili Velikih kola. Svake godine u vreme njegove pogibije, otvore se medvedove rane i njegova krv s neba kaplje po lišću i boji ga u crvene nijanse.
Marijina svila
U Evropi se proleće povezuje s mladošću, a jesen i zima sa starim ljudima, pa ukoliko lepo vreme potraje i tokom okrobra, naziva se ”bablje leto”. Kada se zarše radovi u polju, žene započinju druge poslove – predu vunu, pletu džempere i tkaju. Verovalo se da tim ručnim radovima i magijom, mogu da ”ispletu” sudbinu. Sa tom je poveznano još jedno predanje… Pošto u Evropi ima mnogo paukova koji predu svoje mreže naročito u ovo doba godine, nošene laganim povetarcem, niti tih mreža lako su dospevale u odeću ljudi na selima. Smatralo se da je to znak sreće i blagostanja. Te niti su se još nazivale Marijina kosa ili Marijina svila, pošto su se dovodile u vezu sa Devicom Marijom. Prema narodnm verovanju, to je takođe i vreme kada su se okupljale veštice, a paučina se smatrala njihovom kosom. Ako bi se leteća paučina uplela u kosu mlade devojke, to je bio znak da će uskoro biti venčanja…
MESEČEV KALENDAR
15. oktobar – poslednja četvrt
23. oktobar – mlad mesec
31. oktobar – prva četvrt
6. novemabr – pun mesec
OSTATAK TEKSTA MOŽETE DA PROČITATE U NOVOM BROJU…