Svakodnevne kratke vežbe mogu znatno umanjiti stres te ublažiti negativna osećanja i iscrpljenost.
Meditacija za početnike
Iako različite meditativne tehnike poslednjih godina postaju sve popularnije, mnogi i dalje osećaju otpor prema ovom vidu relaksacije. Zbog toga što podrazumeva izvestan napor i smirenost da bi se postigao mentalni fokus, meditacija deluje suviše zahtevno a, osim toga, mnoge osobe su i dalje skeptične kada je reč o njenim pozitivnim efektima. Dok se rezultati bavljenja klasičnim sportovima i treninzima vide relativno brzo, kada je reč o meditaciji, potrebno je da prođe određeno vreme da bi se trud isplatio. Osim toga, tu su i predrasude o tome da je ova tehnika pogodna samo za izuzetno duhovne ljude koji nisu opterećeni stresnom svakodnevicom, te imaju dosta vremena na raspolaganju. Ovakav pristup je pogrešan, jer je meditacija nešto što svako može da savlada, a za početak dovoljno je izdvojiti svega nekoliko trenutaka dnevno.
Budite otvoreni za novo iskustvo
Da bi se bilo šta u životu postiglo, mora postojati iskrena želja i spremnost da se iskusi nešto novo. To važi i za meditaciju. Ipak, najteže je početi jer ova duhovna praksa zahteva snažan mentalan fokus koji mnogi teško postižu. Ipak, treba vežbati postepeno – meditacija se često ispostavi jednostavnijom nego što se čini. Pre nego što uopšte počnete seanse, provedite neko vreme u mentalnim pripremama i svakodnevno izgovarajte afirmacije. Ponavljajte izjave poput: „Spreman/na sam za nova iskustva kao što je meditacija“. Ova jednostavna izjava daće vam energije i entuzijazma da se suočite s novim očekivanjima.
PROČITAJTE I… Rešite se negativne energije
Udoban kutak za opuštanje
Upražnjavanje meditacije zahteva mir i tišinu, te je poželjno da odaberete neku prostoriju u kući u kojoj vas niko neće ometati. Ukoliko živite u malom stanu, možete napraviti i mali improvizovani kutak: nađite udoban jastuk za sedenje, nekoliko sveća, činiju za vodu, tamjan, trougao (simbol ljubavi, vere, nade), fotografije i sve što vas inspiriše. Osim toga, meditirati možete i dok ste u kadi ili dok se tuširate. Međutim, ako je vaš posao takav da nemate fiksno radno vreme ili ste često na putu, ritual opuštanja možete obaviti i na otvorenom – na klupi u parku, travnjaku, u prevozu. Ono što je važno jeste da meditacija postane sastavni deo vaše svakodnevice i da joj pristupate s voljom i željom.
Nađite vremena za sebe
Iako se često čini da 24 sata nije dovoljno za sve naše obaveze, nemojte zapostavljati sebe. Koliko god da je vaš raspored pretrpan, pronađite makar nekoliko minuta da se opustite. Samo pet minuta meditacije može učiniti da se osećate opuštenije i smirenije. Kada krenete do prodavnice ili da obavite neku obavezu u gradu, umesto kolima, idite peške. Telefone isključite ili ostavite kod kuće, jer ništa nije tako hitno da ne može da sačeka.
Hodajte polako i duboko dišite. Ponesite i neki nosač zvuka, te pustite tihu, opuštajuću muziku. Pokušajte da ne razmišljate ni o čemu, jednostavno se isključite. Energija će se polako obnoviti, a vi ćete se već po dolasku na svoje odredište osećati mnogo bolje.
Ublažite stres
Postoje mnoge meditacije za ublažavanje nervoze i tenzije, ali se ova pokazala izuzetno delotvornom a, uz to, ne oduzima ni puno vremena: sedite prekrštenih nogu, spojite palac i kažiprst, pa četiri puta udahnite kratko i jednom izdahnite. Ponovite to nekoliko puta. Nakon toga, udahnite duboko, zadržite dah petnaest sekundi, pa izdahnite. Kada osetite da ste se malo primirili, stavite četiri prsta desne ruke na levi zglob i napipajte puls, te izgovarajte reči „sat nam“ u ritmu otkucaja vašeg srca. Ova vežba pomoći će vam da se postepeno povežete sa svojom energijom. Osim toga, ovu kratku meditaciju možete primenjivati svaki put kada se nalazite u stresnoj situaciji, dok čekate u redu banke, nakon napornog sastanka ili svađe s prijateljem ili partnerom.
Oslobodite se negativnih misli
Pronađite tiho mesto u kući, pa napravite improvizovani oltar, upalite sveću, pustite tihu opuštajući muziku i opustite se. Udobno se smestite i prekrstite noge. Uhvatite se čvrsto za kolena, lagano isturite grudi i ispravite se. Zatvorite oči, pa počnite lagano da pevušite mantru „ek ong kar sat gur prasad“ (prevod: „jedan je tvorac sveg postojećeg“). Na „ek“ udahnite, na „kar“ izdahnite, na „sat gur“ udahnite, na „prasad“ izdahnite. Pokušajte da postignete što jači fokus i ne prepuštajte se sporadičnim mislima koje vam naviru. Počnite s trominutnom vežbom, pa postepeno produžavajte trajanje meditacije. Izvodite meditaciju tokom 40 dana, te primetite kako vas postepeno napuštaju negativne misli.
Ova kundalini mantra veoma je moćna i transformativna i deluje podsticajno na psihu.
PROČITAJTE I… Započnite dan s unutrašnjim osmehom
Povratak u realnost
Kada završite meditaciju, važno je da se pravilno „prizemljite“. Teoretičari meditativnih teorija kažu da je organizmu potrebno neko vreme da se adaptira i obnovi rasutu energiju. Stoga, nije dobro da odmah nakon opuštanja krenete sa obavljanjem kućnih obaveza ili trčite do grada da završite obaveze. Polako, ništa nećete propustiti ako odvojite još koji minut za sebe, sačekaće vas i mejlovi i obaveze. U suprotnom, poništićete dejstvo meditacije, a možda ćete osećati i anksioznost i glavobolju. Nakon meditacije, lezite još koji minut, pa onda pojedite ili popijte nešto toplo. Kada osetite da ste osveženi i puni energije, tek onda nastavite tamo gde ste stali.
Važno je i da postavite neki moto koji će održati vašu energiju vitalnom. Recite: „Želim da nosim ovaj mir u sebi do kraja dana“. I potrudite se da održite obećanje.
Kada prvi put počnete da meditirate, možda ćete se osećati čudno ili nelagodno. To je normalno, kao i to da nećete odmah uspeti da eliminišete misli. Mozak jednostavno funkcioniše na taj način ali, ne dopustite da vas to iritira i fokusirajte se na mantru svaki put kada osetite da su vaše misli odlutale. Što češće vežbate meditaciju, to ćete biti ostvariti bolje rezultate.
Ostatak teksta naći ćete u magazinu Zona Magija
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net