Savladavanjem veštine tumačenja neverbalnih poruka, s vremenom ćete moći da predvidite tuđa osećanja, namere i postupke te da bolje razumete svoje privatno i profesionalno okruženje.
Osim ukoliko nemate visoko razvijene telepatske sposobnosti, nikada vam neće poći za rukom da u potpunosti prodrete u um druge osobe, kažu psiholozi. Iako je ovu tvrdnju teško pobiti, činjenica je da svaka osoba može razviti određene tehnike za skiciranje tuđih misli i osećanja. To je dinamičan proces koji, između ostalog, zahteva i temeljno upoznavanje sebe kroz pravilno tumačenje određenih reakcija i ponašanja, ali i mnogo samokritičnosti.
Što bolje razumemo sami sebe, lakše će nam biti da upoznamo i shvatimo svoje okruženje. Suština je znati posmatrati ponašanje drugih i pravilno tumačiti njihova osećanja, raspoloženja i razmišljanja, koja se, na taj način i s vremenom, čak mogu predvideti. Tako nešto veoma je značajno u svetlu uspostavljanja funkcionalnih i zdravih odnosa u široj društvenoj zajednici. Bez sposobnosti da razumemo i ”čitamo” druge, ne bismo mogli da uspostavimo i gradimo veze, niti da razumemo tuđa stanovišta, što bi znatno otežavalo svaki vid socijalne interakcije.
PROČITAJTE I… Naše misli kreiraju stvarnost
Dekodiranje neverbalnih poruka
Ono što razlikuje ljude od ostalih bića na planeti jeste sposobnost komunikacije. Međutim, tehnološke inovacije postepeno su izmenile način na koji se ta interakcija odvija pa se, sve češće, umesto licem u licem, gledamo preko ekrana ili razmenjujemo poruke u virtuelnom prostoru.
Ukoliko se taj trend nastavi, moguće je da će doći do ponovnog definisanja pojma ”komunikacija” pod kojim se, osim izgovorenih reči, podrazumeva i neverbalni govor, u virtuelnom svetu sveden u drugi plan. Ova pojava ima mana jer, da bi se određena informacija pravilno oblikovala i protumačila, potreban je spoj oba elementa, i verbalnog i neverbalnog. Jezički stručnjaci tvrde da izgovoreno čini svega 10 odsto poruke, a da mnogo veći značaj ima ton ili brzina govora i govor tela, što je čak 90 odsto informacije.
Govor tela može se razumeti i kao individualno obeležje svake osobe, a na osnovu kojeg se može zaključiti mnogo toga u pogledu nesvesnih signala upućenih sagovorniku. Razumeti poruke na osnovu gestova i mimike može biti veoma zahtevno, jer je to kompleksna veština koja se stiče iskustvom. Ton, dodir, izraz lica, rukopis – sve su to putokazi na osnovu kojih se može razumeti šta drugi misle. S druge strane, disanje i brzina govora otkrivaju mentalno stanje osobe. Ukoliko ona diše duboko i polako, to znači da se oseća opušteno i smireno, dok neko čije je disanje užurbano verovatno oseća stres, napetost, a moguće je i da nešto skriva. Slično je i sa govornom produkcijom. Osoba koja govori sporo, smirena je i artikulisana, dok brz govor ukazuje na nervozu ili zbunjenost.
PROČITAJTE I... Uključite svoj prekidač za šesto čulo
Praktični saveti za čitanje misli
Mimika, gestikulacija, govor – sve su to smernice koje mogu pomoći u razumevanju drugih. Međutim, ukoliko želite istinski da razumete neku osobu, ključno je da provodite vreme s njom da biste je dobro upoznali. Pažljivim proučavanjem njenih reakcija u određenim situacijama, s vremenom se može steći uvid u određene obrasce ponašanja koji je karakterišu. Samo ukoliko zaista slušate i potrudite se da razumete ono što vam drugi govore, moći ćete i da ih razumete. Samo fizičko prisustvo pored nekog bez udubljivanja u njegovu psihologiju nije dovoljno.
Tako se npr. dešava da se mnogi emotivni partneri i nakon godina veze i dalje ne poznaju i teško im je da se međusobno razumeju. Zbog toga ne treba zanemarivati značaj razgovora. Ukoliko dolazite s posla nervozni i ljuti, partner može pomisliti da je takvo ponašanje posledica nečaga što je on/ona uradio/la. Stoga, nemojte stvarati takvu zabunu, već otvoreno recite šta vam je na srcu. Kada zna kroz šta prolazite, partner će umeti da se u određenim situacijama postavi. Osim toga, pitanje ”kako si” ne treba da bude samo kurtoazija, već istinsko interesovanje za nečiji život i osećanja. Veoma je značajno razvijati sposobnost empatije i uvek obraćati pažnju na to kako je drugima.
Takođe, ne zaboravite da uvek živite u sadašnjem trenutku. Što manje razmišljate o prošlosti i budućnosti, postići ćete bolji fokus u pogledu onoga što vas trenutno tišti. U tom vam može pomoći meditacija. Vežbajte tako što ćete se fokusirati na prostor i osobe koje u njemu borave, ne misleći ni na šta drugo. Tako ćete naučiti da vam povremeno drugi ljudi budu prioritet. Osim toga, misli i osećanja drugih biće vam jasniji ukoliko ste se već susretali s njima, što nužno ne znači da ste i sami morali da ih proživite. O emocijama se može dosta naučiti ukoliko čitate, odlazite u pozorište, jer je fokus umetnosti uvek sudbina pojedinca ili društva. Stoga, učite na primerima drugih i primenjujte stečeno znanje na realan život.
Ostatak teksta naći ćete u magazinu Zona Magija
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net