Skopljanac Marko Ćalasan naučio je da čita i piše sa nepune tri godine, a kompjuter je upoznao kao četvorogodišnjak i od tada se ne odvaja od njega. Prvi ispit u “Majkrosoftovoj” internacionalnoj školi položio je sa osam, a licencu za administratora sistema dobio je sa deset godina
Mladi Skopljanac Marko Ćalasan nije napunio ni trinaest godina, a već je kompjuterski ekspert svetskog glasa o kojem je CNN emitovao reportažu u najgledanijem terminu! Kao osmogodišnjak, položio je prvi „Majkrosoftov“ ispit za administratora sistema, a sa deset godina postao je najmlađi ovlašćeni administrator kompjuterskih sistema sa „Majkrosoftovom“ diplomom.
Tako je već u četvrtom osnovne dobio licencu sa kojom je mogao da se zaposli na održavanju složenih profesionalnih kompjuterskih mreža, pa je, za početak, preuzeo posao u jednoj neprofitnoj organizaciji za pomoć hendikepiranima. Uz podršku makedonskog “Telekoma”, radio je i na projektu koji je omogućio slanje televizijskog signala visoke definicije preko relativno slabe mrežne infrastrukture, što je demonstrirao na Sajmu tehnoloških dostignuća u Hanoveru.
U kompjuterskim radionicama za koje je sredstva obezbedila makedonska vlada, Marko drži časove iz osnova računarstva, a dobio je i sopstvenu laboratoriju u kojoj osmišljava nove projekte. Sve to postiže zahvaljujući dozvoli Ministarstva obrazovanja da se oslobodi redovne nastave koju pohađa nekoliko puta nedeljno.
Makedonski vunderkind
“Marko je naučio da čita i piše sa nepune tri godine, a bio je još u pelenama kada je znao sve marke automobila. Mnogo mu se dopadala astronomija, ali smo ga, kada je imao četiri godine, usmerili na kompjutere”, pričaju Markovi roditelji, otac Vladimir i majka Radica koja je, inače, i njegov PR menadžer.
Kao desetogodišnjak, makedonski vunderkind zadivio je “Majkrosoftov” tim u Sloveniji, pred kojim je držao prezentaciju programa za uređivanje direktorijuma „Aktiv dajrektori“. Jedna slovenačka kompanija odlučila je da podrži njegovu ideju o besplatnoj edukaciji na računaru namenjenoj ljudima širom sveta, koja bi se odvijala putem interneta, a Markov san je da jednog dana kreira novi operativni sistem.
Voli da radi noću
Začudo, mladi genije ne provodi mnogo vremena za kompjuterom, svega nekoliko sati dnevno, mada priznaje da se dešava da ponekad “zaglavi” i po celu noć. “Dok moji drugari spavaju, sedim i radim” kaže on, ističući da ga nikada nisu zanimale kompjuterske igrice, ali da obožava sport, pre svih tajlandski boks, plivanje i vožnju rolerima. Ove godine učestvovao je kao maneken na skopskom “Fashion Weeku”, što mu je još više podiglo popularnost među devojčicama. Inače, voli muziku (omiljena pevačica mu je Karolina Gočeva), rado pogleda dobar film kao što je, recimo “Kum” i retko propušta kultni “South Park”.
Ipak, najveća ljubav bio mu je i ostao kompjuter, a programiranje je posao koji će, sasvim sigurno, biti njegov životni poziv. Voleo bi, kaže, da nastavi školovanje u Americi, u nekom koledžu za talente, kakvih u njegovoj domovini, nažalost, nema, ali ga makedonska vlada maksimalno podržava pa je za očekivati da će pomoći usavršavanje mladog genijalca.