Vlasi veruju da je mesto gde se ukrštaju putevi izuzetno moćno jer se tu noću poigravaju demoni, vile kolo vode, a vračare nabacuju mađije ili skidaju čini. Neoprezan prolaznik mogao bi da nagazi na neki obajani predmet i na taj način preuzme na sebe nečiju nesreću ili bolest
Vlasi veruju da se energija može preneti sa neke osobe na predmete, bilo da je u pitanju dobro ili zlo. Iako će malo ko priznati, posegnuće za ritualima koji će im pomoći da se prevaziđu problemi, da tuga nestane, a za to je dovoljno da odaberu neki predmet koji ih asocira na nedaće, koji se spali ili jednostavno izbaci iz kuće, i to na raskrsnicu.
U mnogim narodima mesto gde se ukrštaju putevi smatra se kultnim, jer se veruje da se tu okupljaju duše koje lutaju i ne mogu pronaći pravi put, demoni koji se noću poigravaju, vile koje vode svoja nevidljiva kola… Zato se veruje da preko raskrsnica treba pažljivo prelaziti kako se ne bi nagazilo na pepeo od nekog spaljenog predmeta i na taj način pokupila tuđa nevolja.
Da se pokojnik ne povampiri
Ne samo da su naši preci verovali u mističnu moć raskrsnica, nego je to zabeleženo i u drugim religijama. Razlog tome je što su smatrali da su raskrnice mesto na kojima se nešto koncentriše, pa se potom razgranava.Većina današnjih puteva u Timočkoj krajini trasirana je pre više od dve hiljade godina, kada su volovi vukli kola rimskih legionara, a kasnije Ilira i Slovena.
I još uvek se u narodu prepričava običaj da su svi oni za koje nije bilo mesta na groblju sahranjivani na raskrnicama. Zato je i danas kod Vlaha običaj da se posmrtna povorka zaustavlja na raskrsnicama. Spusti se kovčeg, a sveštenik očita molitvu. Tako se po verovanju odaje počast davno preminulima, ali kako veruju mnogi Vlasi služi i za zbunjivanje pokojnika, jer ukoliko se nedajbože povampiri, neće umeti da se vrati kući.
Raskrsnice, kao kultno mesto, služe i za mađijanje kojima se pored vračara bavi i običan svet. One su pravo mesto za opštepoznatu vlašku magiju. Zato narod doživljava raskrsnicu kao prebivalište mnogih magijskih moći bilo da se tu nešto ostavi ili se sa nje pokupi.
Uvračano zlato
Kako se omađijani predmeti obično bacaju na centar raskrsnice, ne bi trebalo prelaziti preko njega. Oni na neki način mame prolaznike da ih pokupe. U tu svrhu najčešće se stavljaju oni predmeti kojima je teško odoleti, poput novca ili zlata. I dok se sa zlatom reskira uspešnost vradžbine, jer ono teško gubi svoja dobra zračenja kojim je napunjeno još dok je neiskopano ležalo pod zemljom, novac je pravi rekvizit za prenošenje nesreće. Osoba koja pokupi to obajano zlato ili novac, automatski prenosti na sebe sav onaj čemer i jad što je neko odbacio…
OSTATAK TEKSTA MOŽETE DA PROČITATE U NOVOM BROJU MAGIČNE ZONI KOJI JE NA KIOSCIMA OD 10. 08 – 9. 09. 2106.
Jasna Jojić