Ovo senzacionalno otkriće šokiralo je svet, dok se naučnici još uvek ne izjašnjavaju. Biljni i fosilni ostaci tipični za tople klimatske predele iz perioda ranog mezozoika i kenozoika, govore u prilog činjenici da je taj kontinent nekad bio naseljen ljudima
Pre samo tri godine vodeći svetski magazini preneli su vest o senzacionalnom otkriću tri piramide na Antarktiku. Dve su navodno otkrivene petnaestak kilometara u unutrašnjosti kontinenta, a jedna gotovo na samoj obali.
Naučna javnost ostala je, međutim, prilično rezervisana u pogledu ovog otkrića. Naime, osim fotografija na kojima su mogle biti piramide, ali i vrhovi prirodnih stena što izviruju iz dubokog snega, ništa više nije predočeno kao dokaz za ove prilično smele tvrdnje. Ipak, skeptičnost naučnika izazvao je nedostatak navoda o tačnim lokacijama ”piramida”.
Međutim, ideja o postojanju piramida na ovom ledenom kontinentu nije toliko nemoguća koliko se na prvi pogled čini. Nauci je, naime, uveliko poznato da je Antarktik u dalekoj prošlosti bio prilično drugačiji; danas je to peti po veličini kontinent na našoj planeti, čak dvostruko veći od Australije, sa svojih 14 miliona kvadratnih kilometara okovanog ledom. Ali, nije oduvek bio takav.
Neosporni dokazi
Pre oko 170 miliona godina, Antarktik je bio deo superkontinenta pod nazivom Gondvana, koji se u poslednjoj fazi formiranja Zemljine površine (pre oko 25 miliona godina) postepeno cepao i odvojio. Zvanična istraživanja potvrđuju ovu tezu, kao i činjenicu da taj kontinent nije oduvek bio hladno i sušno mesto prekriveno debelim slojem leda. Naprotiv, u svojoj dugoj istoriji, on je bio je pozicioniran mnogo severnije nego što je danas i imao je umerenu klimu. Ledeni predeli koje danas viđamo bili su prekriveni šumama, koje su nastanjivali različiti, drevni oblici života.
Šta to zapravo znači? Pa, s obzirom na to da vrlo malo znamo o tome kakav je bio život na našoj planeti u dalekoj prošlosti, nije isključeno ni da su na ovom, sada ledenom kontinentu, živeli neki ljudi, razvijajući svoje društvo isto kao što su to činili u Africi, Evropi i Aziji. U prilog tome govore brojna istraživanja koja su ukazala na neosporne dokaze o postojanju života na tim prostorima. Upravo na prostoru severne hemisfere Antarktika pronađeni su biljni i fosilni ostaci tipični za tople klimatske predele iz perioda ranog mezozoika i kenozoika, te neoborivi geološki dokazi u stenama koje ukazuju na prošlost drugačiju od one koju najčešće imamo u vidu…
OSTATAK TEKSTA MOŽETE DA PROČITATE U NOVOM BROJU MAGIČNE ZONI KOJI JE NA KIOSCIMA OD 10. 10 – 9. 11. 2105.