Od lekovitog billja mogu da se naprave odlični čajevi, sirupi i oblozi koji deluju preventivno a ujedno i leče bronhitis, koji se najčešće zimi javlja
Bronhitis oštećuje trepetljikasti epitel koji ima funkciju održavanja “higijene” disajnih puteva. Dolazi do povećavanja broja određenih ćelija koje izlučuju sluz
Poznato je da zimi virusi najviše vrebaju i gotovo da nema osobe koja se iz nje izvuče bez neke bolesti. Najčešće se javljaju tegobe koje pogađaju respiratorni trakt, u ovom slučaju bronhitis. Veoma je bitno prepoznati bolest u samom početku jer kasnije može da pređe u hroničnu pa da u velikoj meri ošteti srce i pluća.
Smatra se da na pojavu ove bolesti najviše utiču zagađen vazduh, pušenje kao i infekcije disajnog sistema. Umesto skupih lekova na hemijskoj bazi, u narodu postoje oni jeftiniji, biljni, potpuno neškodljivi a efikasni.
Simptomi
Teško je odmah prepoznati simptome ove bolesti na samom početku. Bronhitis oštećuje trepetljikasti epitel koji ima funkciju održavanja “higijene” disajnih puteva. Dolazi do povećavanja broja određenih ćelija koje izlučuju sluz. Zato se na samom početku bolesti javlja jutarnji kašalj, odmah nakon buđenja.
Vremenom kašalj postaje češći tokom dana i bolesnik počinje da iskašljava. Pored toga javlja se i “pištanje” u plućima, naročito pri nekom fizičkom naporu. Sledeći stadijum bolesti praćen je povećanim iskašljavanjem i porastom telesne temperature.
Na posletku prerasta u hronični bronhitis, a osoba pored navedenih simptoma stalno oseća pospanost i umor. U težim stadijumima javljaju se i karakteristični fizički simptomi kao što su podbulo lice, izbuljene oči, a koža poprima ljubičastu nijansu…
NASTAVAK U NOVOM BROJU MAGIČNE ZONE