Ma koliko se društveni sistemi i religije trudile, iskonski paganski običaji zapravo nikada nisu nestali. Isto važi i Beltane, svetkovinu plodnosti i života
Ovaj dan, koji i danas poštuju pagani širom planete, označava sredinu između prolećnog ekvinocijuma i letnjeg solsticijuma. Beltane je veseli praznik plodnosti, koji slavi ritualno spajanje kosmičke ženske (boginja) i muške energije (bog). Produkt toga jeste bujanje prirode kao jedne od najfinijih kreacija božanstava.
Beltane su u drevna vremena slavili Kelti, čiji su druidi, inače odlični astronomi, prema kretanju Sunca delili godinu na nekoliko perioda, a početak svakog od njih obeležavao se izvođenjem određenih rituala. Najveće svetkovine bile su posvećene letnjem i zimskom solsticijumu, kao i prolećnom i jesenjem ekvinocijumu.
Magija plodnosti
Sam praznik Beltane obeležava se u noći između 30. aprila i 1. maja. Simbolizuje plamen keltskog boga svetla i plamena (Bel, Beli ili Belinus) i zbog toga se na ovaj praznik pale baklje ili logorske vatre. Ovaj običaj imao je ritualan, ali i magijski značaj.
Iz praktičnih razloga, kroz dim vatre provođena je stoka kako bi joj se koža oslobodila parazita koji su se tu nastanili tokom zime. S druge strane, ritualnim preskakanjem vatre ljudi bi na simboličan način ”unosili” plamen u sebe, što je predstavljalo novi život i Sunce koje ga donosi.
I mada na prvi pogled tako izgledaju, ovi običaji nisu ni blizu toliko naivni. Naime, jedan od paganskih običaja koji se vezuje isključivo za praznik Beltane uključuje ritualno zbližavanje muškarca i žene kao simbol spajanja muške i ženske kosmičke energije, odnosno boginje i boga, nakon čega sledi buđenje prirode. Dakle, upravo u vreme kada se dužim i sunčanim danima prirodno stimuliše hipofizna žlezda, a time i seksualnost. Smatralo se da je Beltane pravo vreme za magiju plodnosti ako žena do tada već nije zatrudnela…OSTATAK TEKSTA MOŽETE DA PROČITATE U NOVOM BROJU…