Ona predstavlja energetsku matricu i sastavni je deo različitih spiritualnih praksi i ličnih magijskih rituala.
Mandala je slika, energetska matrica sa duhovnom dimenzijom, sveti kosmički dijagram koji je kroz istoriju bio poznat brojnim kulturama i spiritualnim tradicijama. Danas ima višestruku primenu u psihologiji, metafizici i raznim duhovnim disciplinama. Mandala se intenzivnije prati od 13. veka, a zapadna kultura ju je upoznala posredstvom Karla Gustava Junga. Čuveni švajcarski psiholog smatrao je da mandale, kao psihološki fenomen, nastaju spontano, u snovima odnosno određenim konfliktnim stanjima. Čineći arhetipsku formu kvadrature kruga, one svojim redom kompenzuju konfuziju psihičkog stanja obolelog i tako pomažu njegovom izlečenju.
SAZNAJTE I… Šta sve krije vaša aura?
Struktura i simbolika mandala
Termin mandala ima različita značenja koja zavise od konteksta u kome se pojavljuje, a sama reč je sanskritskog porekla i označava krug, ono što okružuje. Predstavlja simbol fizičke energije, emocija, vladara, kosmičkih principa i duhovnih autoriteta i često se koristi za meditaciju, jer preslikava prirodan poredak univerzuma pa tako unosi sklad u naš um i prostor, doprinosi osećaju spokoja i omogućuje nam da uspostavimo kontakt s univerzalnim duhovnim energijama i autoritetima. Čine je raznobojni geometrijski simboli usmereni ka njenom centru i može imati oblik kvadrata, trougla, šestougla, osmougla ili pak biti okrugla, u zavisnosti od vremena, mesta, okolnosti i vladara čiju energiju nosi.
Meditacija i duhovno prosvetljenje
Slike mandale su sastavni deo raznih meditativnih tehnika i koriste se za povezivanje sa skrivenim aspektima naše psihe. Zaobilazeći intelekt, ova praksa pomaže nam da uspostavimo vezu sa podsvešću i doprinosi jačanju naše duhovne svesti. U meditaciji mandala se takođe može koristiti u cilju postizanja visokog stepena relaksacije odnosno izmenjenog stanja svesti, pri čemu je naša pažnja usmerena ka određenoj ideji ili konceptu da bi se otkrilo njihovo dublje značenje. Na ovaj način, meditacija pomoću mandala omogućuje nam uvid u dublje nivoe podsvesti i razna skrivena značenja, pružajući brojne mogućnosti za lično prosvetljenje.
PROČITAJTE I… Meditacija za početnike: Naučite da se opustite
Drevna verovanja o mandalama
Prvi primeri mandala sreću se još u prastara vremena. To su bile spiralne slike, uklesane u stenama, koje su označavale mesta od velikog duhovnog značaja i predstavljale simbol čuda stvaranja, način usmeravnja magijskih moći na određenu lokaciju gde je bilo moguće postići izmenjeno stanje svesti i povezati se sa bogovima i precima. Ovaj način obeležavanja građevina i lokaliteta primenjivao se dalje kroz istoriju, pa su tako mnogi hramovi, bez obzira na kulturu i duhovnu tradiciju kojoj pripadaju, bili ukrašeni različitim crtežima i slikama sa motivom mandale.
Ovakvi obrasci složene simbolike sreću se još u majanskoj civilizaciji, čije su hramovi takođe bili ukrašeni mandalama urezanim sa spoljašnje i unutrašnje strane, predstavljajući filozofiju i verovanja ovog drevnog naroda. Slični primeri mogu se videti na brojnim svetim mestima i hinduističkim hramovima Indije, kao i na mnogim građevinama starog Rima. U zaostavštini srednjovekovnih alhemičara takođe su pronađeni kompleksni crteži mandale koji opisuju transformaciju materije u zlato.
Ostatak teksta naći ćete u magazinu Zona Magija
STARE BROJEVE POTRAŽITE NA SAJTU novinarnica.net