Neka naučna ispitivanja pokazala su da pojedina narodna verovanja nisu puka naklapanja
Odvajkada se u narodu veruje da se snaga nalazi u kosi, prema kojoj stoga treba biti obazriv. Pre nekoliko vekova, muškarci, naročito ratnici, nosili su dugu kosu verujući da je u njoj leži njihova snaga. Pretpostavlja se da otad datira šišanje zarobljenika – čin kojim im se oduzima snaga.
U hrišćanskoj tradiciji, postoji interesantan ritual šišanja pramena kose koji se kasnije čuva kako detetova amajlija. Takođe, poznato je da žene svoje nezadodovljstvo pokušavaju da prevladaju šišanjem ili farbanjem kose. U magiji je kosa važan objekat jer sadrži “energetski kod” svog vlasnika, tako da se pomoću nje mogu izvoditi razne vradžbine.
Veza s kosmosom
Priča o kosi, iako je veoma stara, i dalje pobuđuje interesovanje. Nedavna staživanja jednog američkog sveučilišta dokazala su da se snaga zaista krije u kosi, koja predstavlja neku vrstu naše antene što nas povezuje s kosmosom. Što je kosa duža, to je ta veza jača, a i lakše se razmenjuje energija, što nas čini snažnijima. To je dokaz da narodna sujeverja nisu nastala bez nekog razloga i da ih stoga ne treba ignorisati.
Mnogo je rituala vezano za kosu. Jedan od njih odnosi se na trudnice. Naime, od trenutka kad saznaju da su u drugom stanju pa dok ne prođe šest nedelja od porođaja – one ne bi trebalo da šišaju kosu. Nekad ljudi nisu dozvoljavali da im kosa ostaje kod berberina, jer neko bi je se mogao dočepati i nabaciti im zlo.
Svako bi svoju kosu poneo i bacio u neko zabačeno mesto u prirodi, gde nema opasnosti da je neko zloupotrebi. Verovalo se da kosu ne treba bacati u potok ili reku kako osoba ne bi rano oćelavila. Kosa se ne baca ni pored puta, jer to izaziva glavobolju. Ne valja je ni zakopavati u zemlju, jer to može dovesti do bolesti.
Neki ni po koju cenu nisu hteli da se odvvoje od svoje kose, već su je čuvali u posebnoj vrećici koja bi se sahranjivala s vlasnikom kad za to dođe vreme. U nekim planiniskim krajevima, konjanici su bičeve ukrašavali pramenom kose nekog dominantnog čoveka verujući da će tako lakše gospodariti konjima.
Simbol snage
Osim što je izvor snage, kosa je i simbol lepote, naročito za žene. To je bio razlog da se prema njoj pažljivo postupa. U davna vremena kosa se prala samo jednom nedeljno, jer ako bi se to činilo češće, “isprala” bi se snaga. Svako treba da ima svoj češalj, koji ne sme pozajmljivati drugima da mu neko ne bi ukrao sreću. Češalj se nije smeo izgubiti, jer onaj ko bi ga pronašao – mogao bi ga upotrebiti u magijske svrhe.
Zato se posle svakog češljanja vodilo računa i o tome da na češlju ne ostane nijedna dlaka. One su se mogle spaliti, a i to bi ujedno bio povod za gatanje. Ukoliko je ona jedva gorela, sporo tinjala, to je upozoravalo na bolest, pa čak i na nabačene magijske čini, te je valjalo preduzeti neke zaštitne mere.
Žene su oduvek vodile računa o lepoti, a posebno kad je reč o kosi.
Kad operu kosu, sačekaju zalazak sunca pa tek onda ispletu pletenice. S kosom se ništa nije radilo tokom pomračenja sunca i meseca, jer se verovalo da to škodi lepoti i zdravlju. Čim bi došlo proleće, svako bi se potrudio da barem jedanput pokisne na prvoj prolećnoj kiši, koja, kako se veruje, donosi snagu i štiti od uroka.
Dečja amajlija
Nekad se deca nisu šišala dok ne navrše barem sedam meseci, a idealno bi bilo godinu dana. Tad su se obavezno šišala, a potom tek nakon rođendana. Prvi pramen ošišane kosice čuva se u posebnoj platnenoj vrećici kao amajlija. Kad se dete razboli, onda se ta amajlija drži pod krevetom sve dok ne ozdravi.
Jedno verovanje nalaže da dete ne treba da pere kosu pre nego što će odgovarati u školi kako mu “znanje ne bi pobeglo iz glave”. Veruje se da su izuzetno srećna ona deca koja se rode s kosicom.
Povoljni dani za šišanje
Kako što je već pomenuto, šišanje je prvi korak kad neko želi neku životnu promenu. Najbolje vreme za šišanje jeste pun mesec, ali treba voditi računa o danima jer neki od njih mogu biti nepovoljni. Šišanje se ne preporučuje na mlad mesec, tokom verskih praznika, kao ni nedeljom.
Ponedeljak je odličan dan za odlazak u frizerski salon. Nova frizura ne samo što će nekoj osobi osvežiti izgled nego će je i osloboditi nakupljene negativne energije i emocija. Ovo je pravi potez za one koji žele da pronađu duhovni mir, oslobode se stresa ili bilo kakve vrste negativnih emocija.
Utorak je takođe povoljan dan za šišanje, budući da se povezuje s lepom energijom i vitalnošću. Osoba će se osećate snažnije i imati više samopouzdanja.
Sreda je dobar dan za šišanje za sve one ljude koji žele da obogate društveni život, steknu nove prijatelje, upoznaju nove ljude… Takođe, pomoći će im da se zbliže s članovima porodice.
Četvrtak je idealan dan za friziranje – jer donosi sreću, napredak i prijatna iznenađenja.
Petak, Venerin dan, donosi mnoge blagodeti, pa tako i kad je u pitanju šišanje. Osoba će doživeti unutrašnji sklad i zračiti lepotom, a biće i u harmoniji s okolinom.
Subota je idealno vreme za šišanje za sve one koji žele da se reše dugova.
Nedeljom je zabranjeno šišanje, jer veruje se da tad može “odneti sreću”. Takođe, tog dana ne bi trebalo farbati kosu.
VIJETNAMSKI EKSPERIMENT
Tokom rata u Vijetnamu, specijalne snage slale su svoje stručnjake u indijanske rezervate kako bi pronašli snažne i talentovane izviđače, vitalne mladiće koji već imaju iskustvo života na teškim terenima. Međutim, kad su postali regruti, dogodilo se nešto neverovatno. Sve znanje i veštine koje su stekli u rezervatu odjednom su isparili. Ozbiljni neuspesi i raskorak s onim što su ranije umeli da rade podstakli su vladu da organizuje skupo testiranje, a otkriće je bilo šokantno.
Kad su ih upitali zašto nisu prošli testove, svi do jednog odgovorili su da nakon što su ošišani na “vojnu frizuru” – više nisu mogli “osetiti” neprijatelja, te su izgubili pristup “šestom čulu”. Govorili su da im intuicija nije bila pouzdana, više nisu mogli protumačiti skrivene znakove. Ponovili su eksperiment izdvojivši dvojicu Indijanaca, jednog s dugom, a jednog kratkom kosom. Čovek s dugom kosom postigao je sjajne rezultate, dok je onaj ošišani padao na testovima koje je prethodno bio položio s najvišim ocenama.