Blagotvorni napici na bazi lekovitog bilja podstiču mokrenje i zaustavljaju širenje bakterija
Urinarne infekcije su upalne promene u različitim delovima mokraćnih puteva (mokraćovod, bešika, bubrezi), a najčešće ih izaziva bakterija ešerihja koli, čije je prirodno stanište debelo crevo. Ovom neprijatnom oboljenju podložnije su žene, čak deset puta više nego muškarci, pre svega zbog anatomske građe mokraćnog sistema (kraće uretre). Statistički podaci pokazuju da dve trećine žena bar jednom u životu oboli od urinarne infekcije, koja se u velikom broju slučajeva ponavlja u narednih godinu dana. Utvrđeno je da su upale mokraćnih kanala učestalije kod trudnica, žena u menopauzi i postmenopauzi, zatim kod starijih osoba i dijabetičara. Mogu da se jave i u slučaju oslabljenog imuniteta, usled stresa, napora ili neke druge infekcije, jer se tada smanjuje otpornost sluznice mokraćnog sistema. Hladno vreme takođe pogoduje nastanku ovih infekcija.
Simptomi
Urinarna infekcija ponekad ne daje simptome, ali su oni prisutni u većini slučajeva, a najčešće su to jak nagon za mokrenjem, češće pražnjenje bešike praćeno peckanjem i bolom, beličasta, mutna mokraća (čak i sa crvenkastim primesama ukoliko ima i krvi), neprijatan miris mokraće i blago povišena temperatura, groznica i iscrpljenost. Žene osećaju neugodan pritisak iznad pubične kosti, a muškarci imaju osećaj punoće u predelu analnog otvora. Ukoliko je nastupila infekcija bubrega, javljaju se bol u leđima, mučnina, povraćanje i povišena temperatura.
Lečenje
Urinarne infekcije leče se uroantisepticima ili antibioticima koji uništavaju bakterije. Terapija obično traje od jednog do sedam dana, a za to vreme obavezno treba popiti sve prepisane antibiotike. Pod dejstvom medikamenata simptomi se mogu smiriti već nakon dan ili dva, ali mikroorganizmi su još uvek prisutni u mokraći i njihov broj će se povećati ukoliko se potpuno ne iskorene.
Pravilna ishrana i biljni čajevi ublažavaju tegobe
U slučaju urinarne infekcije, neophodno je povećati unos vitamina C, koji će usporiti razvoj bakterija u bešici, a treba izbegavati alkohol, kafu, šećer, čokoladu, rafinisanu hranu jer podstiču razmnožavanje štetnih mikroorganizama. Važno je znati da mlečni proizvodi predstavljaju idealnu hranu za bakterije, prvenstveno za ešerihiju. U toku dana treba popiti najmanje 2 l tečnosti, najbolje čajeva na bazi breze, kukuruzne svile, uve, bosiljka, peršuna i drugog bilja, koji će podstaći izbacivanje mokraće, a samim tim i izlučivanje bakterija iz organizma.
Najbolja biljna terapija
Da bi se urinarne infekcije uspešno sanirale, neophodno je svakodnevno piti najmanje 2-3 litra tečnosti, najbolje negazirane vode i biljnih čajeva.
* Brusnica
Vrlo je efikasna u slučaju različitih upala i urinarnih infekcija posebno onih koje izaziva bakterija ešerihija koli. Sprečava lepljenje ovih štetnih mikroorganizama za zid mokraćne bešike i tako podstiče njihovo izbacivanje. Najčešće se koriste plodovi, sveži ili osušeni, za pripremu čaja. Može se konzumirati i preventivno, kod osoba koje su sklone ponovljenim urinarnim infekcijama.
* Uva
Sprečava širenje bakterija i nastanak upale. Deluje diuretički što znači da dovodi do učestalijeg mokrenja i na taj način pomaže izbacivanje bakterija iz organizma. Za pripremu čaja se koriste osušeni listovi.
* Peršun
Čaj od peršuna, pored toga što je dobar za lečenje urinarnih infekcija, koristi se i u slučaju upale prostate i otežanog mokrenja. Za pripremu čaja se koriste lišće ili koren.
* Rastavić
Osim što se koristi za lečenje urinarnih infekcija, pogodan je i za izbacivanje peska iz mokraćnih kanala i bubrega. Olakšava bolno mokrenje i sprečava zadržavanja mokraće. Za pripremu čaja koristi se osušeno lišće.
* Kukuruzna svila
U narodnoj medicini kukuruzna svila poznata je kao izvanredno sredstvo za lečenje upale mokraćnih kanala. Osim toga, utvrđeno je da redovno ispijanje ovog čaja izaziva rastvaranje kamena i izbacivanja peska iz bubrega. Koristi se u obliku čaja.